Kıbrıs Türk Spor
Yazarları Derneği

Yılın Başarıları

KIBRIS TÜRK SPOR YAZARLARI DERNEĞİ
SPOR ÜSTÜN HİZMET ÖDÜLLERİ

1) 22 Eylül 1984: Ahmed Sami Topcan
2) 15 Haziran 1985: Fadıl Sami Efe
3) 15 Haziran 1986: Mehmet Fikri Katipoğlu
4) 31 Mayıs 1987: Ziya Rızkı
5) 2 Temmuz 1988: İlter Sami Şanel
6) 4 Haziran 1989: Ömer Faik Müftüzade
7) 12 Şubat 1991: Mustafa Defteralı
8) 13 Ekim 1992: Asım Burç
9) 14 Eylül 1993: Rifat Şener
10) 3 Ekim 1994: Ali Kani Kanol
11) 24 Ekim 1995: Macit Aydınova
12) 28 Mayıs 1996: Sevim Ebeoğlu
13) 15 Temmuz 1997: Turhan Öztürk

14) 10 Eylül 1998: Ali Eşrefoğlu
15) 25 Ocak 2000: Enver Emin
16) 8 Haziran 2001: Günay Caymaz
17) 9 Temmuz 2002: Münir Ünsal
18) 30 Haziran 2003: Ayten Berkalp
19) 1 Haziran 2004: Ali Çerkez
20) 17 Haziran 2005: Cemal Paşa
21) 20 Haziran 2006. Suat Günsel
22) 28 Haziran 2007: Aysol Cibo
23) 18 Temmuz 2008: Hüda Reis
24) 16 Haziran 2009: Osman Uçaner
25) 16 Haziran 2010: Fikret Kürşad
26) 16 Haziran 2011: Özel Tahsin

27) 21 Haziran 2012: Eşref Günerman
28) 16 Temmuz 2013: Üner Berkalp
29) 17 Haziran 2014: Özel Vasıf
30) 17 Haziran 2015: Hüseyin Mevlit
31) 23 Haziran 2016: Güner Burgul
32) 29 Haziran 2017: Yücel Hatay
33) 2 Temmuz 2018: Mehmet Kanan
34) 18 Haziran 2019: Niyazi Okutan
35) 7 Temmuz 2020: Özcan Özcanhan
36) 28 Haziran 2021: Nurettin Tüzel
(2005 yılından itibaren “Ahmed Sami Topcan” adıyla verildi)

KIBRIS TÜRK SPOR YAZARLARI DERNEĞİ
SPOR BAŞARI ÖDÜLLERİ

 

1) 12 Şubat 1991
Mete Adanır Yılın Sporcusu Ödülü: Turan Altay (futbol-Baf Ülkü Yurdu)
Yusuf Kaptan Yılın Antrenörü Ödülü: Ertan Ali Tümsoy (futbol)
Sulhi Garan Yılın Hakemi Ödülü: Adem Şenel (futbol).

2) 21 Kasım 1991
Mete Adanır Yılın Sporcusu Ödülü: Mustafa Sakallıoğlu (futbol-Doğan T.B)
Yusuf Kaptan Yılın Antrenörü Ödülü: Ali Volkan (futbol)
Sulhi Garan Yılın Hakemi Ödülü: İsmail Kayhan (futbol).

3) 13 Ekim 1992
Mete Adanır Yılın Sporcusu Ödülü: Engin Yeşilada (futbol-Çetinkaya)
Yusuf Kaptan Yılın Antrenörü Ödülü: İlker Ertemel (futbol)
Sulhi Garan Yılın Hakemi Ödülü: Kemal Bulunç (futbol).

4) 14 Eylül 1993
Mete Adanır Yılın Sporcusu Ödülü: Mehmet Piro (futbol-Gönyeli)
Yusuf Kaptan Yılın Antrenörü Ödülü: Nurettin Tüzel (futbol)
Sulhi Garan Yılın Hakemi Ödülü: Ahmet Altınkaya (futbol).

5) 3 Ekim 1994
Mete Adanır Yılın Sporcusu Ödülü: Ali Oraloğlu (futbol-M.Türk Gücü)
Yusuf Kaptan Yılın Antrenörü Ödülü: Osman Çağdan (futbol)
Sulhi Garan Yılın Hakemi Ödülü: Bengü Topaloğlu (futbol)
Özel Ödül: Coşkun Kutay (futbol).

6) 24 Ekim 1995
Mete Adanır Yılın Sporcusu Ödülü: Erhan Gönelli (futbol-Gönyeli)
Yusuf Kaptan Yılın Antrenörü Ödülü: Ali Volkan (futbol)
Sulhi Garan Yılın Hakemi Ödülü: Bengü Topaloğlu (futbol)
İzzet Rıza Yalın Spor Basını Teşvik Ödülü: Emin Akkor.

7) 28 Mayıs 1996
Mete Adanır Yılın Sporcusu Ödülü: Mehmet Abbasoğlu (futbol-Akıncılar)
Yusuf Kaptan Yılın Antrenörü Ödülü: Süleyman Göktaş (futbol)
Sulhi Garan Yılın Hakemi Ödülü: Savaş Tilki (futbol)
İzzet Rıza Yalın Spor Basını Teşvik Ödülü: Çelen Oben
Özel ödüller: Futbol: Akıncılar (1.Lig), Binatlı (2.Lig), Beyarmudu (3.Lig)
Gol kralları: Özer Kaya (1.Lig), Tekin Yıldız (2.Lig), İlker Aksal (3.Lig)
Basketbol: Vedat Kaner Spor (erkek), Birinci Spor (bayan).
Voleybol: Vakıflar (erkek ve bayan).

8) 15 Temmuz 1997
Mete Adanır Yılın Sporcusu Ödülü: Süleyman Atamtürk (basketbol-Koopspor)
Yusuf Kaptan Yılın Antrenörü Ödülü: Hüseyin Mevlüt (futbol)
Sulhi Garan Yılın Hakemi Ödülü: Mehmet Malek (futbol)
Fair Play Ödülü: Dumlupınar (futbol takımı)
Özel ödül: Yakın Doğu Üniversitesi.

9) 10 Eylul 1998
Mete Adanır Yılın Sporcusu Ödülü: Özden Tunçkol (atıcılık)
Yusuf Kaptan Yılın Antrenörü Ödülü: Ömer Tuğral (futbol)

Sulhi Garan Yılın Hakemi Ödülü: Mertdoğan Soyalan (güreş)
Fair Play Ödülü: Gönyeli İlkokulu kız basketbol takımı
Özel ödül: Doğu Akdeniz Üniversitesi.

10) 25 Ocak 2000
Mete Adanır Yılın Sporcusu Ödülü: Eser Erçin (atletizm)
Yusuf Kaptan Yılın Antrenörü Ödülü: Fırat Canova (futbol)
Sulhi Garan Yılın Hakemi Ödülü: Mehmet Malek (futbol)
Özel ödül: Girne Amerikan Üniversitesi (hentbol).

11) 8 Haziran 2001
Mete Adanır Yılın Sporcusu Ödülü: Mustafa Özen (taekwondo)
Yusuf Kaptan Yılın Antrenörü Ödülü: Harika Kıral (hentbol)
Sulhi Garan Yılın Hakemi Ödülü: Ecvet Kanatlı (futbol)
Özel ödüller: Esentepe (futbol takımı), merhum futbol hakemi Ahmet Altınkaya’nın ailesine.

12) 9 Temmuz 2002
Mete Adanır Yılın Sporcusu Ödülü: Dinç Türeray (masa tenisi)
Yusuf Kaptan Yılın Antrenörü Ödülü: Cemal Konnolu (voleybol)
Sulhi Garan Yılın Hakemi Ödülü: Bengü Topaloğlu (futbol)
Özel ödüller: Mesarya Alternatif (tekerlekli sandalye basketbol takımı)
Lefke Avrupa Üniversitesi (erkek masa tenisi takımı).

13) 30 Haziran 2003
Mete Adanır Yılın Sporcusu Ödülü: Ömer Yalçıner (atlet)
Yusuf Kaptan Yılın Antrenörü Ödülü: Enver Sedat Simavi (futbol)
Sulhi Garan Yılın Hakemi Ödülü: Mehmet Malek (futbol)
Özel Başarı Ödülü: Tüfekçi Spor Kulübü
Özel Başarı Ödülü: KKTC Polis Genel Müdürlüğü Salon Futbol Takımı.

14) 1 Haziran 2004
Mete Adanır yılın sporcusu ödülü: Rauf Denktaş (karting)
Yusuf Kaptan yılın antrenörü ödülü: Mehmet Bolkan (futbol)
Sulhi Garan yılın hakemi ödülü: Savaş Tilki (futbol)
Özel ödüller: Aliye Kocasoy (engelli sporcu),
Jacques Mbuyamba Mukendi (Çetinkaya futbolcusu, Süper Lig gol kralı).

15) 17 Haziran 2005
Mete Adanır Yılın Sporcusu Ödülü: Yasin Kansu (futbol-Çetinkaya)
Yusuf Kaptan Yılın Antrenörü Ödülü: Tayfun Kurtarıcıoğluları (futbol)
Sulhi Garan Yılın Hakemi Ödülü: Ecvet Kanatlı (futbol)
Özel Ödüller: Neşe Gürses (atıcı), Yenicami A.K. (Nea Salamina maçı nedeniyle).

16) 20 Haziran 2006

Mete Adanır Yılın Sporcusu Ödülü: Cemal Aktunç (masa tenisi))
Yusuf Kaptan Yılın Antrenörü Ödülü: Mustafa Borataş (futbol)
Sulhi Garan Yılın Hakemi Ödülü: Abdullah Özsusuzlu (futbol)
Özel ödüller: KKTC A Milli Futbol Takımı (FIFI WILD CUP Turnuvası şampiyonu)
Buğra Eryıldız (voleybolcu)
Hasan Özseyhan (otomobil sporları).

17) 28 Haziran 2007
Mete Adanır Yılın Sporcusu Ödülü: Meliz Redif (atletizm)
Yusuf Kaptan Yılın Antrenörü Ödülü: Turan Altay (futbol).
Sulhi Garan Yılın Hakemi Ödülü: Soner Arda (taekwondo)
Özel Ödül: Derneğe yaptığı katkılardan dolayı merhum Hasan Yırtıcı’nın ailesine.

18) 18 Temmuz 2008

Mete Adanır Yılın Sporcusu Ödülü: Dilek İyihasırcı (atletizm)
Yusuf Kaptan Yılın Antrenörü Ödülü: Serhat Deniz (bayan futbol).
Sulhi Garan Yılın Hakemi Ödülü: Mehmet Özbilgehan (futbol)
Özel Ödüller: Gönyeli Türk Spor Kulübü (futbol, basketbol, darts, bilardo şampiyonlukları)
Zeka Özteknik (karting).


19) 16 Haziran 2009
Mete Adanır Yılın Sporcusu Ödülü: Hüseyin Amcaoğlu (futbol)
Yusuf Kaptan Yılın Antrenörü Ödülü: Olgun Kumova (voleybol)
Sulhi Garan Yılın Hakemi Ödülü: Ecvet Kanatlı (futbol)
Özel Ödüller: Şehit Turgut Ortaokulu (erkek atletizm), Suzan Pakan (tenis).

20) 16 Haziran 2010
Mete Adanır Yılın Sporcusu Ödülü: Yasin Kansu (futbol)
Yusuf Kaptan Yılın Antrenörü Ödülü: Caner Oshan (futbol)
Sulhi Garan Yılın Hakemi Ödülü: Serhan Şimşek (futbol)
Özel Ödüller: Mağusa Gençlik Merkezi (voleybol),
Yamaçparaşütü Takımı, Yiğitcan Hekimoğlu, Kutay Kırmızı (atletizm).

21) 16 Haziran 2011
Mete Adanır Yılın Sporcusu Ödülü: Meliz Redif (atletizm)
Yusuf Kaptan Yılın Antrenörü Ödülü: Orhan Demircan (atletizm)
Sulhi Garan Yılın Hakemi Ödülü: Mehmet Malek (futbol)
Özel Ödüller: Kuzey Kıbrıs Turkcell (tekerlekli sandalye basketbol),
Eliz Maloney (tenis), Nihat Akterzi (atıcılık), Erdem Oskar Konyar (menajer).

22) 21 Haziran 2012
Mete Adanır Yılın Sporcusu Ödülü: Serhan Önet (futbol)
Yusuf Kaptan Yılın Antrenörü Ödülü: Yusuf Yönlüer (tenis)
Sulhi Garan Yılın Hakemi Ödülü: Fehim Dayı (futbol)
Zeka Özteknik Özel Ödülleri: Kemal Türker (tenis), Emine Yarkın (futbol, atletizm),
Eser Kişmir (model uçak).

23) 16 Temmuz 2013

Mete Adanır Yılın Sporcusu Ödülü: Berk Mehmetçik (bilardo)
Yusuf Kaptan Yılın Antrenörü Ödülü: Turan Altay (futbol)
Sulhi Garan Yılın Hakemi Ödülü: Savaş Tilki (futbol)
Zeka Özteknik Özel Ödülleri: Mert Kofalı (atıcılık), Başak Bizden (yüzme),
Mehmet Baykent (atletizm), Turan Cenk (atletizm).

24) 17 Haziran 2014
Mete Adanır Yılın Sporcusu Ödülü: Halil Kutruza (basketbol)
Yusuf Kaptan Yılın Antrenörü Ödülü: Erdinç Serdahoğulları (voleybol)
Sulhi Garan Yılın Hakemi Ödülü: Kerem Eran (futbol)
Zeka Özteknik Özel Ödülleri: Yakın Doğu Koleji (atletizm), Buse Savaşkan (atletizm), Emine
Uluçay (triatlon), İbrahim Yavuz (tekerlekli sandalye basketbol).

25) 17 Haziran 2015
Mete Adanır Yılın Sporcusu Ödülü: Ali Osman Nurettin (voleybol)
Yusuf Kaptan Yılın Antrenörü Ödülü: Turan Altay (futbol)
Sulhi Garan Yılın Hakemi Ödülü: Savaş Tilki (futbol)
Zeka Özteknik Özel Ödülleri: Yakın Doğu Üniversitesi (kadın basketbol),
Erten Gazi (basketbol).

26) 23 Haziran 2016
Mete Adanır Yılın Sporcusu Ödülü: Yiğitcan Hekimoğlu (atletizm)
Yusuf Kaptan Yılın Antrenörü Ödülü: Ali Oraloğlu (futbol)
Sulhi Garan Yılın Hakemi Ödülü: Osman Özpaşa (futbol)
Zeka Özteknik Özel Ödülleri: Levent Koleji (kız basketbol), Salahi Zaimoğlu (atıcılık), Kemal
Şah-Devrim Alibaba (plaj voleybolu), Canbulat Özgürlük Ortaokulu (atletizm)

27) 29 Haziran 2017
Mete Adanır Yılın Sporcusu Ödülü: İbrahim Yavuz (tekerlekli sandalye basketbol)
Yusuf Kaptan Yılın Antrenörü Ödülü: Turgut Karamanoğlu (hentbol)
Sulhi Garan Yılın Hakemi Ödülü: Ulviye Beşe (basketbol)
Zeka Özteknik Özel Ödülleri: İrfan Suat Günsel (Yakın Doğu Üniversitesi yönetici), Serhan
Önet (futbol), Çamlık Spor (kadın voleybol), Murat Şenyiğit (vücut geliştirme)
Omaç Başat Spor Basını Teşvik Ödülü: Süleyman Rebge.

28) 2 Temmuz 2018
Mete Adanır Yılın Sporcusu Ödülü: Doğukan Ulaç (Yüzme)
Sulhi Garan Yılın Hakemi Ödülü: Mehmet Malek (futbol)
Yusuf Kaptan Yılın Antrenörü Ödülü: Sedat Devecioğlu (futbol)
Zeka Özteknik Özel Ödülleri: Buğra Eryıldız (voleybol), Yiğitcan Hekimoğlu (atletizm), Cem
Dağdelen (triatlon), KKTC A Milli Takımı (futbol)
Telsim Teşvik Ödülü: Mustafa Alnar (bilardo), Aysun Dursun (vücut geliştirme)
Omaç Başat Spor Basını Teşvik Ödülü: Hüseyin Evliya.

29) 18 Haziran 2019
Mete Adanır Yılın Sporcusu Ödülü: Merve Çelebi (voleybol)
Sulhi Garan Yılın Hakemi Ödülü: Kerem Eran (futbol)

Yusuf Kaptan Yılın Antrenörü Ödülü: Hasan Oktay Minci (futbol)
Zeka Özteknik Özel Ödülleri: Deniz Fahri (motorsporları), Mağusa Türk Gücü (futbol), LAÜ
Kadın Takımı (voleybol), YDÜ Erkek Takımı (basketbol), Leventspor (basketbol), Gençlik Gücü
(hentbol)
Telsim Teşvik Ödülü: Berkem Dikengil (basketbol), Kaan Öztürk (çocuk fitness), Kenan Özer,
Ahmet Sivri (futbol)
Omaç Başat Spor Basını Teşvik Ödülü: Yusuf Yıldızev.

30) 7 Temmuz 2020

(Pandemi nedeniyle 37. Yıl resepsiyonu olarak yapıldı)
Özel Ödül: KKTC Engelliler Spor Federasyonu’na
Omaç Başat Spor Basın Teşvik Ödülü: Hüseyin Özbarışcı
25 yılını dolduran üyelere plaket takdim edildi

31) 28 Haziran 2021

(Onur Gecesi olarak düzenlendi)
Özel Ödüller: Erten Gazi (basketbol), Merve Çelebi (voleybol), Buse Savaşkan (atletizm)
Zeka Özteknik Özel Ödülü: Taygun Artan Özcihan (atletizm)
25 yılını dolduran üyelere plaket takdim edildi